Projektowanie ogrodów, wykonastwo i pielęgnacja.
Projektowanie ogrodów, wykonastwo i pielęgnacja.
MENU
Artykuły / Rośliny cebulowe

Rośliny cebulowe


Nie ma nic piękniejszego od widoku wzrastających wczesną wiosną narcyzów, tulipanów czy krokousów, a nic tak uroczo nie żegna zimy jak przebiśnieg.

Większość roślin cebulowych kwitnie bardzo efektownie i w dodatku w porze kiedy inne rośliny dopiero rozpoczynają swoją wegetację. Ich urok upiększy każdy ogród dlatego warto mieć je w ogrodzie choć ich uprawa może wymagać wysiłku.

Przed zakupem cebulek należy sprawdzić w jakiej są kondycji. Powinny być one zdrowe i bez plam, narośli czy innych uszkodzeń. Po zakupie należy bezzwłocznie wkopać tak aby nie doporowadzić do ich przesuszenia.

Cebule tych roślin, które mają kwitnąć na wiosnę sadzi się jesienią na nasłonecznionym stanowisku osłoniętym od wiatru.

Bulwy kwitnące latem należy sadzić na wiosnę. Ich wrażliwość na mrozy sprawia, że muszą zostać wykopane zaraz po przymrozkach i przechowywane w pomieszczeniach.

Rośliny cebulowe najpiękniej prezentują się w towarzystwie innych roślin ozdobnych – na przykwład traw – oraz kiedy sadzone są grupami.

Rośliny o drobnych cebulkach takie jak przebiśniegi czy śnieżyce można sadzić w sąsiedztwie drzew lub krzewów liściastych. Wyższe gatunki, takie jak lilie czy korony cesarskie można sadzić pojedyńczo.

Cebule należy sadzić piętką do dołu na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli; mniejsze gęściej, a większe rzadziej.

Ważnym szczegółem podczas sadzenia roślin cebulowych jest dobór odpowiedniej gleby. Najlepsza dla tych roślin jest gleba o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, przepuszczalna ale nie bardzo uboga. Przed wkopaniem cebul ziemię nalezy dokładnie oczyscić z chwastów i drobnych kamyczków. Dobrze jest po spulchnieniu wzbogacić ją kompostem lub nawozem dla roślin kwitnących.

Powered by APSI
Copyright © 2011-2015
Fantastyczne Ogrody
All RIGHTS RESERVED