Projektowanie ogrodów, wykonastwo i pielęgnacja.
Projektowanie ogrodów, wykonastwo i pielęgnacja.
MENU
Artykuły / System automatycznego nawadniania

System automatycznego nawadniania


System automatycznego nawadniania to luksus dla każdego posiadacza ogrodu. Dzięki temu urządzeniu ogród podlewany jest za pomocą zraszaczy, mikrozraszaczy lub linii kroplujących, dobranych do rodzaju roślinności. Ich pracą, częstotliwością i kierunkiem podlewania kieruje odpowiednio zaprogramowany sterownik.

 

Rozwiązanie to ma następujące zalety:

  • system właściwie nie wymaga obsługi
  • umożliwia racjonalne zużycie wody, nawet o 50% mniejsze w stosunku do tradycyjnego podlewania

 

System automatycznego nawadniania najlepiej zamontować przed założeniem ogrodu. Część instalacji znajdująca się pod ziemią – po wykonaniu prac ziemnych, a przed rozpoczęciem prac budowlanych. Montaż nadziemnej części systemu (zraszaczy czy linii kroplujących) wykonujemy po posadzeniu roślin i założeniu trawnika.
System można oczywiście zainstalować w istniejącym już ogrodzie, ale w takim przypadku konieczna może być ingerencja w znajdujące się w nim rośliny.
Wykonanie projektu i montaż systemu automatycznego nawadniania jest dosyć skomplikowane. Aby uniknąć błędów, prace te najlepiej zlecić fachowcom.

Jeśli zlecenie zamówimy w profesjonalnej firmie,bedziemy mieć gwarancję na działanie instalacji, możemy również liczyć na fachowy serwis i przygotowanie systemu do zimy.

 

Montaż

Rury montuje się na głębokości 20–40 cm. Zraszacze powinny znajdować się na 10 cm warstwie żwiru. Linie kroplujące prowadzi się na powierzchni ziemi i przykrywa warstwą kory lub zakopuje na niewielkiej głębokości.Zawory umieszcza się w specjalnej studzience, a następnie obsypuje piaskiem, który należy potem zagęścić. Kiedy wszystkie elementy systemu są zainstalowane, należy wyregulować zraszacze i zaprogramować sterownik.

Wiosną, przed uruchomieniem systemu, należy przeczyścić dysze i wyregulować zasięg zraszaczy oraz wykonać przegląd elektrozaworów. Zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie mają bowiem negatywny wpływ na poszczególne części iinstalacji.
Dobrze jest "przedmuchać" instalację za pomocą kompresora w celu usunięcia wody i zalegających w rurach osadów, piasków i innych elementów, które mogę uszkodzić instalację.

Powered by APSI
Copyright © 2011-2015
Fantastyczne Ogrody
All RIGHTS RESERVED