Projektowanie ogrodów, wykonastwo i pielęgnacja.
Projektowanie ogrodów, wykonastwo i pielęgnacja.
MENU
Artykuły / Trawnik z rolki

Trawnik z rolki

Po zakończonej budowie domu nadchodzi czas na porządki w obejściu oraz założenie trawnika. Trawnik jest bardzo ważnym elementem każdego ogrodu ponieważ sprawia, że otoczenie staje się czyste i schludne, jeśli decydują się Państwo na trawnik z rolki macie szansę na spektakularny i błyskawiczny efekt. O poranku gruz, klepisko, pustynia, po południu bajeczny zielony dywan cieszący oczy. Trawnik jest tym elementem ogrodu, który ma na celu wyciszenie kompozycji. Jest niezastąpionym tłem dla wszystkich roślin w ogrodzie.

Charakterystyka trawy

Trawa z rolki to nic innego jak paski darni trawnikowej, wycięte z gruntu w rolki, w celu łatwiejszego transportu i układania w nowym miejscu. Najczęściej spotykany wymiar jednej rolki to 0,5 x 2 m lub 0,4 na 2 m. Istnieją dwa rodzaje trawnika z rolki: trawnik uprawiany na folii w warstwie torfowego podłoża oraz trawnik uprawiany w gruncie, przed transportem ścinany wraz z korzeniami specjalistycznym sprzętem. Pierwszy sposób uprawy jest droższy, lecz wydajniejszy. Darń ma 100% korzeni, które znacznie lepiej adaptują się w nowe podłoże i umożliwiają korzystanie z trawnika bezpośrednio po jego rozłożeniu. Drugi sposób niesie ryzyko uszkodzenia korzeni, lecz jest znacznie tańszy. Należy pamiętać o właściwym nawadnianiu przez około 2 tygodnie.

Przygotowanie podłoża

Zanim rozpoczniemy rozkładanie trawnika z rolki, przygotowujemy teren, aby trawa nie czekała i nie „zaparzyła się” lub nie wyschła. Zwinięta trawa może leżeć na palecie maksimum jedną dobę. Teren należy oczyścić z gruzu, śmieci, gałęzi, przekopać ręcznie lub spulchnić mechanicznie (glebogryzarką lub broną rotacyjną), usunąć trwałe chwasty, korzenie, szkła, a następnie zrównać. Teren należy przegrabić i zwałować (kilkakrotne) aby powstała równa płaszczyzna, jednak musimy pamiętać o zachowaniu spadku po całości w stronę ogrodzenia lub niższej części działki.

Rozkładanie rolek trawy

Rolki darni kładziemy po kolei, poczynając od równego brzegu, posuwając się do tyłu. Rozwijamy i układamy ciasno jedna obok drugiej tak aby brzegi nie falowały się, a były równe. Następny rząd rozkładamy, w tzw. cegiełkę (z przesunięciem).Unikamy stykania się więcej niż dwóch rogów. Brzegi docinamy nożem do wymaganego kształtu lub ucinamy specjalnym szpadlem w kształcie półksiężyca. Na koniec walcujemy po to aby korzenie zostały dociśnięte do podłoża i obficie podlewamy. Po upływie 7 dni przeprowadzamy pierwsze koszenie. Kosimy bardzo delikatnie zmniejszając znacznie obroty, aby noże kosiarki nie potargały darni.

Pielęgnacja

Najważniejszą kwestią w pierwszych dwóch tygodniach jest regularne nawadnianie. Zagwarantuje ono właściwe ukorzenienie i trwałość trawnika. Niewystarczające nawodnienie niesie ryzyko ściągania się darni i powstawanie szczelin. W takiej sytuacji uzupełniamy ubytki dosypując torf.

Kontrola

Po kilku dniach testujemy czy trawa się przyjęła. Delikatnie chwytamy za źdźbła i staramy się lekko oderwać ją od podłoża. Jeśli trawa się nie odrywa, oznacza to, że się ukorzeniła prawidłowo i można śmiało rozpocząć użytkowanie.

 

Obszar naszego działania oraz miejsca w których mieliśmy przyjemność wykonywać nasze usługi: Gdańsk, Gdynia, Koleczkowo, Mosty, Bojano, Choczewo, Reda, Rumia, Wejherowo, Banino, Lębork oraz inne miejscowości z województwa pomorskiego.

Powered by APSI
Copyright © 2011-2015
Fantastyczne Ogrody
All RIGHTS RESERVED