Projektowanie ogrodów, wykonastwo i pielęgnacja.
Projektowanie ogrodów, wykonastwo i pielęgnacja.
MENU
Artykuły / Drewniane domki ogrodowe

Zaplecze ogrodnika: domek ogrodowy

 

W każdym ogrodzie powinien znaleźć się suchy zakątek na przechowywanie narzędzi oraz maszyn ogrodowych. Takie miejsce sprzyja również letnim spotkaniom rodzinnym, które można zorganizować w zadaszonej altanie.
Kiedy więc zaczynamy przygodę z projektowaniem ogrodu pojawia się kwestia gdzie przechowywać cały ogrodniczy dobytek kiedy piwnica okazuje się zbyt mała lub zbyt wilgotna.
Właśnie wtedy nadchodzi moment na zbudowanie domku ogrodowego, w którym można przechowywać, wszystko to co do pielęgnacji ogrodu jest niezbędne.

Pierwszą czynnością jaką należy zrobić przed rozpoczęciem budowy domku narzędziowego to określenie jego wielkości. Nierzadko zdarza się, że domek ogrodowy jest większym obiektem, wobec czego, w zależności od wielkości zamierzonego przechowywania sprzętu, należy wcześniej zaprojektować powierzchnię użytkową. Małe domki pozawalają na przechowanie wyłącznie niewielkich narzędzi, nieco większe konstrukcje dają możliwość schowania kosiarki albo rowerów. Ponadto coraz chętniej łączy się drewniane domki narzędziowe z drewutniami. Zatem użyteczność i funkcjonalność domków ogrodowych staje się coraz większa.

Warto pomyśleć również o lokalizacji. Przede wszystkim jego posadowienie powinno zapewnić wygodny dostęp do sprzętów lecz również odpowiednio wtopić się w ogród tak aby odpowiadał stylowi całego otoczenia.

Konstrukcja domku narzędziowego przeważnie jest oparta na szkielecie drewnianym. Do jego budowy najlepiej wykorzystać suche drewno sezonowane z drzewa iglastego.

Budowę należy rozpocząć przede wszystkim od projektu. Łączenie poszczególnych drewnianych elementów, mające na celu stworzenie szkieletu, (rozstawy słupków należy dobrać w zależności od przewidywalnego obciążenia), narzuca konieczność wcześniejszego zaprojektowania otworów na  okna oraz drzwi. Kiedy szkielet jest gotowy, należy podjąć decyzję o kierunku spadku na dachu, materiale wykończeniowym (papa, gont, blacha, dachówka) oraz o wypełnieniu ścian deskami, płytami OSB. itp.

Opcji jest wiele, paleta barw, różnorodność materiałów i wzorów wszystko dostosowane do gustów i preferencji klientów.

 

Miejscowości w województwie pomorskim (i okolicach) w których mieliśmy przyjemność wykonywać nasze usługi: Gdynia, Wejherowo, Gdańsk, Choczewo, Koleczkowo, Banino, Lębork, Mosty, Bojano, Reda, Rumia. 

Powrót na stronę główną - kliknij >>

Powered by APSI
Copyright © 2011-2015
Fantastyczne Ogrody
All RIGHTS RESERVED