Zacznijmy od roli jaką pełnią zielone obszary w miastach, gdyż jest ona niezwykle znacząca. Z uwagi na fakt, iż jest to przestrzeń ogólnodostępna, przede wszystkim pełni funkcje społeczne oraz kulturowe. Zielone skwery czy zieleńce są miejscem spotkań, rozrywki i sportu mieszkańców oraz turystów. Dodatkowo często stają się strefą wydarzeń kulturalnych oraz edukacyjnych. Zieleń w mieście spełnia zatem nieocenioną rolę integracji społeczeństwa, ponadto poprawia stan zdrowotny ludzi oraz czystość powietrza w mieście. Współcześnie kładzie się duży nacisk na dobrze urządzoną zieleń, gdyż często staje się ona wizytówką danego ośrodka miejskiego, a także wzbogaca jego kompozycję urbanistyczną. Jakie są więc dzisiejsze trendy w projektowaniu zieleni w mieście?
Kompozycja zielonych przestrzeni jest zazwyczaj geometryczna - oparta na prostokątnych, kolistych bądź eliptycznych formach. Projektowana jest zawsze w połączeniu z istniejącą architekturą, tak aby tworzyć z nią spójną całość. Drzewa i krzewy wpisują się w zaprojektowany układ, tworząc uporządkowaną przestrzeń. Najpopularniejsze materiały uzupełniające przestrzeń to żwir, kamienie lub betonowe płyty zazwyczaj białe lub szare.
Dobór barw może być różny- najczęstsze kolory to biel, odcienie szarości, skontrastowane z zielenią, bądź też wprowadzane są kolory zdecydowane, takie jak: czerwony, ultramaryna, żółty, fioletowy, itp. Zależy to od tego czy zielona przestrzeń w mieście ma być stonowana z otoczeniem, istniejąca architekturą, czy też wprowadzać do krajobrazu ożywienie.
Bardzo popularne jest stosowanie traw ozdobnych w połączeniu ze żwirową nawierzchnią. Poszczególne trawy różnią się między sobą kształtem źdźbła, kolorem, jego fakturą , grubością, a także wysokością, dlatego też kompozycja z traw ozdobnych może być niezwykle różnorodna. Dopełnienie stanowią rośliny okrywowe, niskie krzewy liściaste lub iglaste. Drzewa zazwyczaj sadzi się nie wysokie, o lekkim pokroju korony.
Znaczącą rolę odgrywa również nowoczesna mała architektura. Powstają ciekawe ławki, zachęcające mieszkańców do odpoczynku blisko zieleni. Wprowadza się również element wodny, który zawsze stanowi atrakcyjny akcent lub nawet dominantę kompozycji.
Kolejnym trendem jest stosowanie różnorodnego oświetlenia. Przy projektowaniu używane są najnowocześniejsze technologie, tak by przestrzeń była nie tylko dobrze widoczna, ale też przyciągała ludzi swoimi kolorami czy innymi efektami.
Nieco inną tendencją jest szukanie nowych przestrzeni do założenia zieleni. Z powodu ograniczonego miejsca w miastach coraz bardziej popularne stają się ogrody na dachach, czy tzw. ogrody wertykalne. Dzięki zastosowaniu specjalnych konstrukcji możliwy jest rozwój roślin w pozycji pionowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, ekspansja zabudowy nie oznacza pomniejszenia terenów zielonych w mieście.
Stosując wyżej wymienione założenia przy kształtowaniu zieleni publicznej, należy kierować się nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale również funkcjonalnością - niemal każdy teren zieleni w mieście stanowi również ciąg komunikacyjny. Projektując ten obszar nie wolno o tym zapominać. Tereny zieleni w centrach miast stanowią integralny element całej kompozycji urbanistycznej ośrodka miejskiego. Architektura i zieleń tworzą jedną, harmonijną całość.