Projektowanie ogrodów, wykonastwo i pielęgnacja.
Projektowanie ogrodów, wykonastwo i pielęgnacja.
MENU
Artykuły / Współczesne trendy w projektowaniu terenów zieleni miejskiej

Współczesne trendy w projektowaniu terenów zieleni miejskiej

 

Trendy_miejskie1

Cigler Maranis Park
Źródło: www.worldarchitecturenews.com

Zacznijmy od roli jaką pełnią zielone obszary w miastach, gdyż jest ona niezwykle znacząca. Z uwagi na fakt, iż jest to przestrzeń ogólnodostępna, przede wszystkim pełni funkcje społeczne oraz kulturowe. Zielone skwery czy zieleńce są miejscem spotkań, rozrywki i sportu mieszkańców oraz turystów. Dodatkowo często stają się strefą wydarzeń kulturalnych oraz edukacyjnych. Zieleń w mieście spełnia zatem nieocenioną rolę integracji społeczeństwa, ponadto poprawia stan zdrowotny ludzi oraz czystość powietrza w mieście. Współcześnie kładzie się duży nacisk na dobrze urządzoną zieleń, gdyż często staje się ona wizytówką danego ośrodka miejskiego, a także wzbogaca jego kompozycję urbanistyczną. Jakie są więc dzisiejsze trendy w projektowaniu zieleni w mieście?

 

Kompozycja zielonych przestrzeni jest zazwyczaj geometryczna - oparta na prostokątnych, kolistych bądź eliptycznych formach. Projektowana jest zawsze w połączeniu z istniejącą architekturą, tak aby tworzyć z nią spójną całość. Drzewa i krzewy wpisują się w zaprojektowany układ, tworząc uporządkowaną przestrzeń. Najpopularniejsze materiały uzupełniające przestrzeń to żwir, kamienie lub betonowe płyty zazwyczaj białe lub szare.

 

Trendy_miejskie2

Kolorowe donice, Gdynia

Dobór barw może być różny- najczęstsze kolory to biel, odcienie szarości, skontrastowane z zielenią, bądź też wprowadzane są kolory zdecydowane, takie jak: czerwony, ultramaryna, żółty, fioletowy, itp. Zależy to od tego czy zielona przestrzeń w mieście ma być stonowana z otoczeniem, istniejąca architekturą, czy też wprowadzać do krajobrazu ożywienie.

 

 

Trendy_miejskie3 Przestrzeń publiczna w Nowym Jorku
Źródło: www.tropolism.com

Bardzo popularne jest stosowanie traw ozdobnych w połączeniu ze żwirową nawierzchnią. Poszczególne trawy różnią się między sobą kształtem źdźbła, kolorem, jego fakturą , grubością, a także wysokością, dlatego też kompozycja z traw ozdobnych może być niezwykle różnorodna. Dopełnienie stanowią rośliny okrywowe, niskie krzewy liściaste lub iglaste. Drzewa zazwyczaj sadzi się nie wysokie, o lekkim pokroju korony.

 

 

Trendy_miejskie4

Zagospodarowanie terenu przy Dzielnicy artystycznej w Dallas
Źródło: www.styleture.com

 

Znaczącą rolę odgrywa również nowoczesna mała architektura. Powstają ciekawe ławki, zachęcające mieszkańców do odpoczynku blisko zieleni. Wprowadza się również element wodny, który zawsze stanowi atrakcyjny akcent lub nawet dominantę kompozycji.

Oświetlenie konfetti w Sergio Sebastiana, Madryt

Oświetlenie konfetti w Sergio Sebastiana, Madryt Źródło: http://laud8.wordpress.com

 

Kolejnym trendem jest stosowanie różnorodnego oświetlenia. Przy projektowaniu używane są najnowocześniejsze technologie, tak by przestrzeń była nie tylko dobrze widoczna, ale też przyciągała ludzi swoimi kolorami czy innymi efektami.

 

Nieco inną tendencją jest szukanie nowych przestrzeni do założenia zieleni. Z powodu ograniczonego miejsca w miastach coraz bardziej popularne stają się ogrody na dachach, czy tzw. ogrody wertykalne. Dzięki zastosowaniu specjalnych konstrukcji możliwy jest rozwój roślin w pozycji pionowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, ekspansja zabudowy nie oznacza pomniejszenia terenów zielonych w mieście.

 

Zielona ściana w Awinionie projektu Patrica Blanca

Zielona ściana w Awinionie projektu Patrica Blanca
Źródło: http://chemicallygreen.com

Stosując wyżej wymienione założenia przy kształtowaniu zieleni publicznej, należy kierować się nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale również funkcjonalnością - niemal każdy teren zieleni w mieście stanowi również ciąg komunikacyjny. Projektując ten obszar nie wolno o tym zapominać. Tereny zieleni w centrach miast stanowią integralny element całej kompozycji urbanistycznej ośrodka miejskiego. Architektura i zieleń tworzą jedną, harmonijną całość.

Powered by APSI
Copyright © 2011-2015
Fantastyczne Ogrody
All RIGHTS RESERVED